Medal „Serce – Dziecku” jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym ludziom dorosłym za ich bezinteresowną pracę i poświęcenie na rzecz dzieci. Jest to medal wyjątkowy, bo przyznawany przez dzieci i młodzież. Kawalerami medalu zostać może każdy dorosły, który swoją pracą, poświęceniem i niezwykłymi czynami służy dzieciom i młodzieży, swoją wiedzą i zapewnia im troskliwą opiekę i wsparcie, niosąc radość i uśmiech.

Medal „Serce – Dziecku” od 35 lat przyznawany był przez Kapitułę Dziecięco-Młodzieżową, działającą przy Stowarzyszeniu Komitet Dziecka w Łodzi. W związku z ustaniem działalności Stowarzyszenia z dniem 1 stycznia 2023r. tradycję wyróżniania medalem przejmuje Urząd Miasta Łodzi reprezentowany przez Szkołę Podstawową nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi.

Kandydatów do wyróżnienia medalem „Serce – Dziecku” zgłaszają dzieci mieszkające lub uczące się w Łodzi. Uzasadnione wnioski rozpatruje powoływana każdego roku Kapituła Dzieci i Młodzieży, składająca się z 15 reprezentantów łódzkich szkół każdego typu.

Nasza społeczność uczniowska z sukcesem zgłasza i opracowuje wnioski do tego wyróżnienia. Kapituła przyznała medal „Serce – Dziecku”: