Lekcja wf-u z uczestniczkami igrzysk olimpijskich

To był prawdziwie sportowy piątek w naszej szkole. Gościliśmy olimpijki, Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk i Elżbietę Nowak. Spotkanie było możliwe, dzięki udziałowi naszej szkoły w programie “Olimpijska Łódź”, którego celem jest propagowanie aktywności sportowej i idei olimpijskiej.

Aleksandra Urbańczyk -Olejarczyk, to wybitna pływaczka, rekordzistka i mistrzyni Polski, a także medalistka mistrzostw świata i Europy na krótkim basenie. Zawodniczka będąca wychowanką klubu pływackiego MKS Trójka Łodź, w 2017 roku została honorową obywatelką Łodzi.

Natomiast Elżbieta Nowak, to była koszykarka między innymi zespołów ŁKS Łódź i MTK Pabianice. Występująca na pozycji środkowej zawodniczka, jest wielokrotną mistrzynią Polski. Z reprezentacją biało-czerwonych zdobyła mistrzostwo Europy (1999 r.), była też uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Obecnie jest trenerem koszykarek w Klubie AKS SMS Łódź.

Licznie przybyli na spotkanie uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach teoretycznych, a następnie wzięli udział we wspólnym treningu z olimpijkami.

Elżbieta Nowak wprowadziła uczniów w klimat igrzysk olimpijskich poprzez specjalnie, przygotowany na tę okazję, pokaz slajdów.

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, opowiadała między innymi o początkach swojej kariery sportowej. W jej opinii, najlepiej zarazić sportem młodych ludzi poprzez zabawę.

– Najważniejsze, aby dzieci miały frajdę z tego co robią, bo tak najłatwiej je zainteresować ruchem, zamiast na przykład ciężkimi treningami – zauważa uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro.

Uczniowie mogli przekonać się, że sport na wysokim poziomie, to nie tylko sukcesy i przyjemność, ale również wyrzeczenia, dyscyplina i ciężka praca nad sobą.

Po serii pytań do gości, każdy mógł potrenować z olimpijkami. Uśmiechy na twarzach ćwiczących, tylko potwierdzały dobrą zabawę.

– Takie spotkania pokazują naszym uczniom, że bycie olimpijczykiem nie jest czymś odległym i niemożliwym. Od marzeń się zaczyna – mówi Agnieszka Błażejczyk, dyrektor Społecznej SP Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” w Łodzi.

Na zakończenie spotkania, doszło do tradycyjnej “wymiany koszulek”. Nasi uczniowie wręczyli mistrzyniom unikalne trykoty z logo szkoły Towarzystwa Oświatowego Edukacja. W rewanżu przedstawiciele szkoły otrzymali od olimpijek, pamiątkową biało-czerwoną koszulkę z orłem na piersi oraz piłkę do koszykówki. Nie zabrakło też wspólnego pamiątkowego zdjęcia, wywiadów dla obecnej na spotkaniu Telewizji Toya (relację z wizyty w naszej szkole można obejrzeć pod linkiem https://fb.watch/9oKfszGcRm/

), oraz sposobności do uzyskania olimpijskich autografów.

– Ta kapitalna akcja związana jest z aktywnością, promocją zdrowego stylu życia i z promowaniem idei olimpijskiej – podsumowuje Elżbieta Nowak, koordynator akcji „Olimpijska Łódź”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, za tak liczny udział w tym wydarzeniu i pomoc w jego organizacji. Kto wie, może ktoś z Was, w przyszłości będzie reprezentował nasz kraj na olimpiadzie.

M.M.